News

Manoj Bajpayee, Dhanush, Vijay Sethupathi, Kangana Ranaut win big at National Awards


The Malayalam historical war epic Marakkar: Arabikadalinte Simham was named Best Feature Film.

Our Correspondent

The 67th National Awards were announced via a press conference at the National Media Centre in New Delhi on Monday.

The Malayalam film Marakkar: Arabikadalinte Simham (2021) directed by Priyadarshan bagged the National Award for Best Feature Film Award while Manoj Bajpayee and Dhanush shared the Best Actor Award for the films Bhonsle (2020) and Asuran (2019) respectively. Kangana Ranaut was named Best Actress for her performance in the films Manikarnika: The Queen of Jhansi (2019) and Panga (2020) while Vijay Sethupathi was named Best Supporting Actor for Super Deluxe (2019). Pallavi Joshi was named Best Supporting Actress for The Tashkent Files (2019).

N Chandra, who led the jury, announced the feature films category.

Here is the complete list of winners:

Most Film Friendly State: Sikkim
Best Book on Cinema: A Gandhian Affair: India’s Curious Portrayal of Love in Cinema by Sanjay Suri
Special mention: Cinema Pahnara Manus by Ashok Rane, Kannada Cinema: Jagathika Cinema Vikasa Prerane Prabhava by PR Ramadasa Naidu
Best Film Critic: Sohini Chattopadhyay

Non-Feature Films

Best Voiceover/ Narration: Sir David Attenborough for Wild Karnataka
Best Music Direction: Bishakhjyoti for Kranti Darshi Guruji: Ahead of Times (Hindi)
Best Editing: Arjun Gourisaria for Shut Up Sona (Hindi/ English)
Best Audiography: Allwin Rego and Sanjay Maurya for Radha (Musical)  
Best On-Location Sound Recordist: Saptarshi Sarkar for Rahas (Hindi)
Best Cinematography: Savita Singh for Sonsi (Hindi)
Best Direction: Sudhanshu Saria for Knock Knock Knock (English/Bengali)
Best Film On Family Values: Oru Paathira Swapnam Pole  (Malayalam)
Best Short Fiction Film: Custody (Hindi/ English)
Special Jury Award: Small Scale Societies (English)
Best Animation Film: Radha (Musical)
Best Investigative Film: Jakkal (Marathi)
Best Exploration Film: Wild Karnataka (English)
Best Education Film: Apples And Oranges (English)
Best Film On Social Issues:  Holy Rights (Hindi) / Ladli (Hindi)
Best Environment Film: The Stork Saviors (Hindi)
Best Promotional Film: The Shower (Hindi)
Best Arts and Culture Film: Shrikshetra-Ru-Sahijata (Odia)
Best Biographical Film: Elephants Do Remember (English)
Best Directorial Debut: Raj More for Khisa (Marathi)
Best Non-Feature Film: An Engineered Film (Hindi)

Feature Films

Special Mention: Biriyaani, Jonaki Porua (Assamese), Lata Bhagwan Kare (Marathi) and Picasso (Marathi)

Best Tulu Film: Pingara
Best Paniya Film: Kenjira
Best Mishing Film: Anu Ruwad
Best Khasi Film: Iewduh
Best Haryanvi: Chhoriyan Chhoron Se Kam Nahi Hoti
Best Chhattisgarhi Film: Bhulan The Maze
Best Telugu Film: Jersey
Best Tamil Film: Asuran
Best Punjabi Film: Rab Da Radio 2
Best Odia Film: Sala Budhar Badla / Kalira Atita
Best Manipuri Film: Eigi Kona
Best Malayalam Film: Kalla Nottam
Best Marathi Film: Bardo
Best Konkani Film: Kaajro
Best Kannada Film: Akshi
Best Hindi Film: Chhichhore
Best Bengali Film: Gumnaami
Best Assamese Film: Ronuwa: Who Never Surrender

Best Action Direction Award (Stunt Choreography): Vikram Mor for Avane Srimannarayana (Kannada)
Best Choreography: Raju Sundaram for Maharshi (Telugu)
Best Special Effects: Siddharth Priyadarshan for Marakkar Arabikadalinte Simham (Malayalam)
Special Jury Award: Oththa Seruppu Size 7 (Tamil)
Best Lyrics: Prabha Varma for the song 'Arodum Parayuka Vayya' from Kolaambi (Malayalam)
Best Music Direction (Songs): D Imman for Viswasam (Tamil)
Best Background Music: Prabuddha Banerjee for Jyeshthoputro (Bengali)
Best Make-up Artist: Ranjith for Helen (Malayalam)
Best Costume Designer: Sujith Sudhakaran and V Sai for Marakkar Arabikadalinte Simham (Malayalam)
Best Production Design: Sunil Nigwekar and Nilesh Wagh for Anandi Gopal (Marathi)
Best Editing: Navin Nooli for Jersey (Telugu)
Best Audiography (Location Sound Recordist): Debajit Gayan for Iewduh (Khasi)
Best Audiography (Sound Designer): Mandar Kamalapurkar for Trijya (Marathi)
Best Audiography (Re-recordist of the final mixed track): Resul Pookutty for Oththa Seruppu Size 7 (Tamil)
Best Screenplay (Original): Kaushik Ganguly for Jyeshthoputro (Bengali)
Best Screenplay (Adapted): Srijit Mukherji for Gumnaami (Bengali)
Best Screenplay (Dialogue Writer): Vivek Ranjan Agnihotri for The Tashkent Files (Hindi)
Best Cinematography: Gireesh Gangadharan for Jallikattu (Malayalam)
Best Female Playback Singer: Savani Ravindra for the song 'Raan Petala' from Bardo (Marathi)
Best Male Playback Singer: B Praak for 'Teri Mitti' from Kesari (Hindi)
Best Child Artiste: Naga Vishal from Karuppu Durai (Tamil)
Best Supporting Actress: Pallavi Joshi from The Tashkent Files (Hindi)
Best Supporting Actor: Vijay Sethupathi from Super Deluxe (Tamil)
Best Actress: Kangana Ranaut for Manikarnika: The Queen of Jhansi (Hindi) and Panga (Hindi)
Best Actor: Manoj Bajpayee for Bhonsle (Hindi) / Dhanush for Asuran (Tamil)
Best Direction: Sanjay Puran Singh Chauhan for Bahattar Hoorain (Hindi)
Best Children's Film: Kastoori (Hindi)
Best Film on Environment Conservation/Preservation: Water Burial (Monpa)
Best Film on Social Issues: Anandi Gopal (Marathi)
Nargis Dutt Award for Best Feature Film on National Integration: Tajmal (Marathi)
Award for Best Popular Film Providing Wholesome Entertainment: Maharshi (Telugu)
Indira Gandhi Award for Best Debut Film of a Director: Helen (Malayalam)
Best Feature Film: Marakkar: Arabikadalinte Simham (Malayalam)

Related topics

National Awards Indian cinema